Gümüş Otantik Kolyeler

7 adet ürün var.
Sayfa Görünümü

Otantik, aslına uygun, aslı bozulmamış anlamında kullanılan bir sözcüktür. Tarihi ve geleneksel bir takım objeleri günümüzde aslına uygun olarak tasarlayıp yaşatmaya çalışan kültüre uygun bir tanımdır. Ülkemizde Anadolu kültürünü yansıtan, atalarımızın göçebelik dönemlerinden bu yana günümüze aktarılan kültürlerini günümüze uyarlama ile ortaya çıkan kültüre, otantizm, bu yaşamı yansıtan objelerin benzerlerini üreterek kullanıma sunulan nesnelere de otantik objeler denir.

Otantik objelerin bir kısmı gerçekten tarihi olabildiği gibi, birçoğu tarihi objelerden esinlenerek üretilmektedir. Özellikle dekorasyon ve takı aksesuar alanında geniş ürün yelpazesine sahip olan otantik objeler geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmektedir.

Otantik objeleri en yaygın kullanıldığı ürün grubu, gümüş bayan kolyelerdir. Bayan gümüş otantik kolyeler, her yaştan bayanın günlük yaşamda ve davetlerde tercih ettiği, göz alıcı takılardır. Ağırlıklı olarak doğal taşlar ve değerli taşlarla tasarlanan otantik bayan gümüş kolyeler, türkmen kültürünü, Anadolu kültürünü Osmanlı saray kültürünü ve İslami kültürü içeren simgeler taşır.

Gümüş sikke tasarımlarından oluşan gümüş para figürlü kolye ve gerdanlıklar, orjinallerine ancak müzelerde ve saray kökenli ailelerde ya da büyük kolleksiyoncularda rastlanan asıllarına benzetilerek tasarlanır ve geniş bir kullanıcı kitlesine sunulur. Otantik paralı kolyeler, her yaştan kadın için gösterişli bir gümüş kolye modelidir.

Osmanlı saray objelerinde kullanılan işlemeler, saray kadınlarının kullandığı özel el yapımı takılarda kullanılan figürler gümüş kolleksiyonlarına önemli bir ilham kaynağı olmuştur.  Osmanlı saray kültürünün ayrılmaz bir parçası olan lale figürü, zerafeti simgeleyen anlamıyla birleşerek gümüş işlemesine önemli bir katkı sağlamaktadır.   

Osmanlı kadınlarında başı örtmenin estetik bir yolu olan gümüşle bezeli sorguçlar, dönemin usta kuyumcuları tarafından özel olarak üretilmekte ve her biri sanat eseri değerindeydi. Sorguçlarda kullanılan bu işlemeler ve benzerleri günümüz tasarımcıları tarafından da kullanılmaktadır. Yapıları itibariyle daha çok otantik gümüş kolyelere konu olan sorguç işlemeleri, yeşim, lal, oniks gibi doğal taşlarla birlikte tasarlandığında otantik havası artmaktadır. Otantik tuğra kolyeler de Osmanlı tarzı otantik takı grubunun vazgeçilmezlerindendir. İncili otantik kolyeler, otantik taşlı kolyeler grubunun en fazla tarcih edilen kolye modelidir.

Türkmenlerde gelin olan kızın evinden ayrılırken annesi tarafından kıza takılan şaysepler tamamı el işçiliği ile üretilen daha çok geometrik şekillerden oluşan tasarımlardır. Geometrik şekillerin yaprak ve taşlarla süslenmesiyle ortaya çıkan gümüş kolyeler, daha çok gerdanlık formundadır.

Trendleri takip etmekten çok, kendi trendini yaratmayı seven, tarihi ve kültürel bilgiye ve derinliğe sahip entelektüel kadınlar tarafından tercih edilen etnik otantik kolyeler ağırlıklı olarak Türkmen kültürünü yansıtan soyut tasarımlardan oluşur. Yine aynı şekilde kendi tarzını yaratmaya çalışan, islami düşünceye ve gelenekçi kültüre sahip kadınların otantik kolye tercihleri daha çok Osmanlı tarzı otantik kolyelerdir.

 

Anahtar Kelimeler:otantik kolye modelleri, otantik kolye al, otantik kolye satın al, otantik kolye fiyatları, otantik kolye bayan, otantik büyük kolye, otantik gerdanlık kolye, otantik damla kolye, etnik otantik kolye, otantik kolye gümüş, otantik takılar, incili otantik kolye, otantik gumus kaplama kolye, otantik muska kolye, otantik madalyon kolye, otantik kolyeler, otantik paralı kolyeler, otantik tuğra kolye, otantik taşlı kolyeler, otantik takılar kolyeler, otantik kolye modelleri takılar, otantik kolye modelleri, otantik kolye fiyatları, otantik kolye modelleri takılar