Gümüş Dini Motifli Kolyeler

131 adet ürün var.
Sayfa Görünümü

İslamiyetin kutsal kitabı Kuran’ı Kerimde geçen ayetler, eshab-ı kehf tarafından zamanında okunmuş, nesilden nesile aktarılan dualar,  hadis-i şerifler, Kuranı’ı Kerimin dili olan Arapça harfler ve Allahü Teala’nın isimleri olan esma-ül hüsna kullanılarak tasarlanan dini motifli gümüş kolyeler, birçok müslüman kadın ve erkek tarafından tercih edilen aksesuarlardır.

Dualı plaka gümüş kolye modelleri, nazar duası, cevşen duası, kıtmir duası gibi, nazardan, şerden korunmak için sık sık edilen dualar arabi harflerle gümüş plakalar üzerine dekupe edilerek ya da kabartma yöntemiyle plaka üzerine aktarılarak tasarlanır. Dua yazılı gümüş kolyelerde, kimi zaman dua açık okunur şekilde yazılırken, kimi zaman ön yüzde başka bir tasarım varken arka yüze yazılarak arkası dualı gümüş kolyeler tasarlanır. Kapaklı dualı gümüş kolyeler de oldukça fazla tercih edilen dualı gümüş kolye modellerindendir. İsim eklenerek tasarlanan isimli dualı kolyeler, bayan gümüş kolye modelleri arasında en çok sevilenlerdir. Dualı kolyeler, dualı kare kolyeler, dualı dikdörtgen kolyeler, yuvarlak dualı kolyeler, dualı damla kolyeler olarak şekillerine göre de türlere ayrılır.

Gümüş dualı kolyeler, eklenen objelerle çok farklı tasarımlara sahip olurlar. Nazar dualı kolyelere kimi zaman nazar boncuğu eklenerek, nazar boncuklu nazar dualı gümüş kolyeler tasarlanır. Tasarımın uygunluğuna göre, kolyeler taşlarla süslenerek taşlı dualı gümüş kolyeler tasarlanarak daha gözalıcı gümüş kolyeler üretilmektedir. Doğal taşlar da dualı kolyelerin vazgeçilmez parçalarından biridir. Doğal taşlı dualı kolyeler, hem doğal taşların şifasını ve koruyuculuğunu taşırken bir yandan da duanın hikmetini barındırırlar.

Dini motifli kolyeler dualar dışında ayetler ve sureler kullanılarak da tasarlanır. Ağırlıklı olarak Ayetel Kürsi sûresi ile tasarlanan ayetel kürsi gümüş kolye modellerinin koruyuculuğuna inanılır. Allahü Teala’nın 99 isminden oluşan Esma’ül Hüsna kolyeler de gümüş dini kolyeler arasında en çok tercih edilen modellerdendir. Elif, vav gibi arabi harfler ile tasarlanan gümüş kolyeler sade gümüş kolye tercih edenler için zarif bir tercihtir.

Dini kolyeler arasında hem sadeliği hem dini derinliği ile en fazla tercih edilenler, maşallah yazılı gümüş kolyeler, besmele yazılı kolyeler, Allah yazılı kolyeler ve Muhammed yazılı kolyelerdir. Besmele yazılı kolyeyi takan kişi, besmelenin anlamı nedeniyle, Allah’ın sonsuz merhametini ve rahmetini bilen ve hayatını buna göre şekillendiren biri olduğunu ilan eder. Besmele, Müslümanlar için başlangıç sözcüğüdür. “Rahman ve rahim olan allahın adıyla…” anlamına gelen besmele, kolye olarak taşındığında koruyucu gücüne inanılır. Aynı şekilde Allah ve Muhammet yazılı kolyeler de yine, kutsal bilinene yakın olma ve dinini, allaha ve peygambere bağlılığı dışa vurma amaçlıdır.

Elif, vav gibi tek arabi harften oluşan gümüş kolyeler çok özel bir anlam ifade etmeksizin estetik yanı öne çıkarılmış tasarımlardır.

Anahtar Kelimeler:dualı kolye gümüş, arkası dualı kolye, nazar dualı kolye bayan, cevşen dualı kolye, nazar dualı damla kolye, nazar dualı dikdörtgen kolye, dualı kolye fiyatı, kişiye özel dualı kolye, nazar dualı kolye gümüş, kıtmir dualı gümüş kolye, gümüş dualı kolye modelleri, gümüş dualı kolye, dua yazılı kolye, dualı isimli kolye, dualı isim kolye, nazar dualı isimli kolye, dualı kolye kare, kıtmir dualı kolye, koruyucu dualı kolye, mineli dualı kolye, nazar dualı kolye, nazar dualı kolye ucu, dualı plaka kolye, dualı taş kolye, dualı doğal taş kolye, taşlı dualı kolye, dualı kolye uçları, yuvarlak duali kolye, dualı takılar