Gümüş Elif - Vav Kolyeler

24 adet ürün var.
Sayfa Görünümü

Elif, Arabi alfabenin ilk harfi ve Kuran-ı Kerim okumayı öğrenmenin başlangıcı sayılır. Ters 1 rakamını andıran dik formuyla hem estetik hem de anlamıyla Kuranı Kerimin dili olan Arapçanın sembolü kabul edilir. Kimi zaman sade dekupe formda kimi zaman da taşlarla süslenerek gümüş takı sektöründe sık kullanılan figürlerden biridir. Elif gümüş kolye hüsn’i hat (hat sanatı) ile çok değişik formlarda tasarlanabilmekte ve bu tasarımlar lale sembolü gibi dekoratif başka objelerle birleştirilerek gümüş kolye formuna uygun hale getirilmektedir.

Elif kadar sık kullanılan bir diğer arabi harf de vav dır. Vav, elifin dik formunun aksine yuvarlak hatları ve dekoratif görünümüyle kendi başına bir aksesuar figürüdür. Vav harfi eğik formundan dolayı, kimi islam âlimleri tarafından insanın namazda secde ettiği anı temsil ettiği iddia edilmekte, bazı İslam âlimleri ise ceninin anne karnındaki duruşuna benzer formu nedeniyle onun doğumu temsil ettiğini düşünmektedir. Vav harfi aynı zamanda Ebced alfabesinin 6. Harfidir ve bu nedenle islamın şartının 6 olduğunu vurguladığı da iddialar arasındadır. Virgülü andıran vav figürü kimi zaman tek başına kimi zaman da ters simetrisiyle iç içe geçirilerek dekoratif bir form kazanır. Ters ve düz vavdan oluşan şekil, gümüş takı için de çok şık bir tasarım halindedir.

Elif ve vav harflerinin birlikte kullanılması ile oluşan gümüş elif vav kolyeler, hem figürdeki şıklık hem de içerdiği anlam itibariyle çok tercih edilen bir kolye modelidir. Vav harfinin tam ortasına dik konumda yerleştirilen elif harfiyle oluşturulan bu form, tasavvufta özel bir anlama sahiptir. Tasavvufta vav harfinin kâinatı, elif harfinin ise anahtarı temsil ettiği iddia edilir ve elif vav figürünün kâinatın anahtarı teması olduğu söylenir. Kâinatın anahtarı anlamına gelen elif vav, gümüş kolye tasarımcıları için de çok tercih edilen bir temadır.

Elif vavlı kolyelere ait sınırsız sayıda tasarım olmasına rağmen bazı tasarımlar klasikleşmiştir. Vav harfinin bitiş kısmına bir lale figürü koymak, yaygın bir tasarım örneğidir. Hat sanatında da çok sık rastlanan laleli vav harfi, dekoratif özelliği nedeniyle gümüş kolyelerde de sıkça kullanılır. Yaygın bir tasarım da iç içe geçmiş ters ve düz vav ortasına dikey durumda bir elif harfi yerleştirilmesiyle elde edilir. Çoğunlukla zirkon taşlarla süslenen, bir elif ve 2 vavdan oluşan bu taşlı elif vav kolye, Müslüman kadınlar tarafından sevilerek kullanılan gösterişli bir aksesuardır. Daha sade gümüş kolye sevenler içinse ince zirkon taşlarla bezeli sadece elif kolye ya da sadece vav kolye de hem sade hem şık bir kolye tercihi olabilir.

Elif ve vav harflerinden yararlanarak tasarlanan sol anahtarı şeklindeki gümüş kolye tasarımları ya da anahtar tasarımları da son yıllarda gümüş takı kreasyonları arasında yerini almaya başladı. Vav harfinin yatay formunun birkaç tanesini iç içe yerleştirerek bir salıncak formunda hazırlayan bir başka kreasyon da yoğun ilgi görmektedir. İsimli elif vav kolye isteyenler için de geniş bir ürün yelpazesine sahip kişiye özel elif vav kolyeler mevcuttur.

 

Anahtar Kelimeler:elif vav kolyesi, vav ve elif kolye, elif vavlı kolye, elif vav kolye gümüş, elif ve vav kolye, elif vav bayan kolye, vav elif kolye, elif vav kolye fiyatları, gümüş elif vav kolye, elif vav harfi kolye, elif ve vav harfli kolye, elif vav kolye kadin, vav ve elif kolye modelleri, elif vav kolye ucu, tasli elif vav kolye, vav elif yazılı kolye